• UNESCO projekt

• Informácie o projekte UNESCO

• Projekt " Svetové dedičstvo v rukách mladých" umožňuje žiakom viac sa naučiť o kultúrnych a prírodných lokalitách výnimočnej univerzálnej hodnoty, zapísaných do Zoznamu svetového dedičstva.  Po siedmich rokoch práce sme dňa 20. apríla 2009 dostali písomnú správu o zaregistrovaní našej školy do medzinárodnej siete Pridružených škôl UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) ASPnet. Následne sme dňa 17. júna 2009 prevzali z rúk zástupcu generálneho riaditeľa UNESCO pána Abdula Waheeda Khana certifikát o zápise našej školy do tohto medzinárodného systému.

Program Pridružených škôl UNESCO vznikol v r. 1953 v 33 školách v 15 krajinách sveta. Dnes na programe participuje 7 900 inštitúcií ako predškolské zariadenia, základné a stredné školy, alebo inštitúcie pre vzdelávanie pedagógov v 176 krajinách. Sieť pridružených škôl patrí k najúspešnejším dlhodobým projektom UNESCO.

Za vznikom site ASP bol zámer UNESCO podporiť účasť škôl v projektoch v snahe posilňovať ľudskú, etickú a kultúrnu dimenziu vzdelávania. Medzi základné priority projektu ASPnet patria:

• výchova k mieru
            • podpora vzdelávania a výchovy v oblasti medzinárodného porozumenia
            • spolupráca pri ochrane ľudských práv a zabezpečovaní ľudských slobôd
            • environmentálna výchova mladej generácie

Pedagogická a sociálna akadémia v Leviciach je jediná škola v Nitrianskom kraji, ktorá je Pridruženou školou UNESCO.

REALIZÁCIA AKTIVÍT PROJEKTU:

Od školského roka 2002/2003 každoročne v júni organizuje predmetová komisia spoločenských vied Pedagogickej a sociálnej akadémie v Leviciach ako odmenu najúspešnejším žiakom dvojdňovú exkurziu za pamiatkami svetového a kultúrneho dedičstva UNESCO. Cieľom exkurzie je spoznať významné pamiatky našej krajiny, našich susedov, ktoré sú zapísané v Zozname svetové kultúrneho a prírodného dedičstva a aj tie, ktoré na zápis čakajú. Zároveň sa snažíme sa poukázať na dôležitosť ochrany kultúrneho a prírodného dedičstva. Skúsenosti z uplynulých rokov potvrdili význam a potrebu takejto formy vzdelávania. Žiaci si nielen rozširujú vedomostný obzor, ale formuje sa aj ich pohľad na kultúrne a prírodné pamiatky - nestačí ich len obdivovať, ale treba ich chrániť, starať sa o ich zachovanie pre ďalšie generácie.

Od školského roka 2004/2005 exkurzie finančne podporuje Rodičovské združenie pri PaSA Levice (autobus, strava), za čo všetkým ďakujeme.