• PREVENCIA drogových závislostí a sociálno-patologických

• Všeobecné informácie

• PLNENÍM ÚLOH je v školskom roku 2017/2018 poverená:

Mgr. Zdenka Senešiová - koordinátor prevencie drogových závislostí a sociálno-patologických javov.

Prevencia drogových závislostí a iných sociálno-patologických javov v školách a školských zariadeniach je dôležitou súčasťou systému účinných preventívnych aktivít zameraných na ochranu detí a mládeže.

Plán práce koordinátora prevencie drogových závislostí a sociálno-patologických javov bol skoncipovaný na základe Pedagogicko-organizačných pokynov na školský rok 2017/2018, úloh Koncepcie prevencie drogových závislostí v rezorte školstva, Dohovoru o právach dieťaťa, Národnej protidrogovej stratégie, Listiny ľudských práv, Štátneho vzdelávacieho programu, školského vzdelávacieho programu, plánu práce školy, vnútorného školského poriadku pre žiakov a výsledkov analýzy prevencie drogových závislostí v minulom školskom roku.

Prevencia drogových závislostí je jednou z hlavných výchovných priorít našej školy, ktorá realizuje myšlienky prevencie užívania drog na základe „Národného programu boja proti drogám“ ako súčasť projektu „Škôl podporujúcich zdravie“.

Výchovno-vzdelávací proces zameriame na podporu kvality života, prosociálnu orientáciu jednotlivca, zdravý životný štýl, podporu duševného zdravia a ochranu vlastného zdravia.

Prevencia drogových závislostí je súčasťou prierezových tém školského vzdelávacieho programu:

• osobnostný a sociálny rozvoj
            • ochrana života a zdravia.

Za cieľ v oblasti primárnej prevencie sme si stanovili:

• poskytovať preventívno-výchovné konzultácie žiakom a ich zákonným zástupcom,
            • v prípade potreby zabezpečiť odbornú pomoc, školených psychológov, lekárov,
            • venovať osobitnú pozornosť žiakom z prostredia ohrozeného sociálnou patológiou, u ktorých možno oprávnene predpokladať zvýšené riziko sociálno-patologického vývinu a vzniku drogovej závislosti.
            • pripravovať a zabezpečovať školské akcie podporujúce prevenciu, spolupracovať s vedením školy, výchovným poradcom, triednymi učiteľmi a vychovávateľkami žiakov umiestnených v domove mládeže.
            • v spolupráci s výchovným poradcom monitorovať zmeny v správaní sa žiakov a v prípade oprávneného podozrenia z fyzického alebo psychického týrania, či ohrozenia, podozrenia zo šikanovania, bezodkladne riešiť problém s vedením školy, kontaktovať príslušný obor sociálnych vecí, pediatra a príslušné oddelenie policajného zboru,
            • podporovať voľnočasové aktivity a viesť žiakov  k racionálnemu a zdravému  životnému  štýlu, budovať pocit zodpovednosti za svoje zdravie.