• Charakteristika študijného odboru

          • 7670 M pedagogický asistent

          • UPLATNENIE ABSOLVENTOV:

            Absolvent študijného odboru pedagogický asistent môže kvalifikovane vykonávať činnosti, ktoré súvisia s priamou pedagogickou činnosťou a individuálnou prácou so žiakmi podľa inštrukcií pedagóga, s prácou so žiakmi počas voľnočasových aktivít, so spoluprácou s rodinou a s vlastnými vzdelávacími aktivitami. Dôraz sa kladie na schopnosť spolupráce s pedagógom v triede pri uskutočňovaní školského vzdelávacieho programu materskej, základnej a strednej školy, školy pre deti alebo žiakov s nadaním, špeciálnej školy alebo výchovného programu školského výchovno-vzdelávacieho zariadenia na utváranie rovnosti príležitostí vo výchove a vzdelávaní a na prekonávanie zdravotných, sociálnych alebo kultúrnych bariér.“

            PROFIL ABSOLVENTA študijného odboru pedagogický asisitent:


            Študijný odbor 7670 M pedagogický asistent je určený žiakom so záujmom o humanitné vyučovacie predmety, pedagogiku, psychológiu, esteticko-výchovné predmety (hudobnú výchovu, výtvarnú výchovu, tvorivú dramatiku), telesnú výchovu, cudzie jazyky.  Absolvent študijného odboru pedagogický asistent získal vedomosti a zručnosti, ktoré sú potrebné na vykonávanie práce asistenta učiteľa, a ktoré mu umožnia ľahšie sa rozhodovať pri voľbe svojho ďalšieho vzdelávania a lepšie sa adaptovať na podmienky vysokoškolského štúdia, zvlášť na fakultách, ktoré pripravujú budúcich učiteľov. Vhodné sú však i vysoké školy filozofického zamerania, resp. štúdium práva.
             

            Cieľom teoretického vzdelávania je osvojenie si základných teoretických vedomosti potrebných pre edukačnú prácu pedagogického asistenta. Žiaci získajú základné všeobecné vedomosti o podmienkach, princípoch (zásadách), obsahu, stratégiách, formách a prostriedkoch edukácie detí a žiakov v predškolskom a školskom veku. Osvoja si základy plánovania a vyhodnocovania edukačnej práce, zásady komunikácie s deťmi a ich zákonnými zástupcami. Súčasťou obsahu je poznanie systému vzdelávania na Slovensku, úlohy a poslanie vzdelávacích inštitúcií na jednotlivých stupňoch, organizácii a riadení školstva, možnostiach neformálneho vzdelávania. Žiaci sú vedení rešpektovať v edukačnom procese individuálne schopnosti a potreby detí a žiakov, ich nadanie, kultúrne a sociokultúrne špecifiká, zdravotné a sociálne znevý- hodnenie. Súčasne spoznajú i jednotlivca ako subjekt edukácie, a to z hľadiska psychických procesov, stavov, štruktúry a dynamiky osobnosti, špecifík z hľadiska ontogenézy, či sociálneho prostredia, v súlade so psychologickými zákonitosťami učenia, vyučovania, výchovy. Zároveň sú žiaci vedení k uvedomeniu si potreby celoživotného vzdelávania a učenia sa. Dôraz sa kladie na špecifiká edukačnej práce a integrácie detí a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, vytváranie podmienok na prekonávanie jazykových, zdravotných a sociálnych bariér dieťaťa a žiaka pri zabezpečovaní výchovno-vzdelávacieho procesu.

            V rámci praktickej prípravy si žiaci osvoja základné zručnosti potrebné pre edukačnú činnosť pedagogického asistenta, naučia sa pod vedením pedagóga plánovať, zorganizovať, zrealizovať a vyhodnotiť výchovno-vzdelávacie činnosti s prihliadnutím na individuálne osobitosti dieťaťa a žiaka, ako aj na jeho potreby, a záujmy. Žiaci si osvoja základné metódy poznávania a hodnotenia detí a žiakov, učia sa aplikovať špecifiká edukačnej práce a integrácie detí a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Aplikujú teoretické vedomosti z pedagogiky, špeciálnej pedagogiky, sociálnej pedagogiky, psychológie osobnosti, patopsychológie a psychohygieny, metodiky edukačných činností v realizácii edukačných a záujmových činností detí a žiakov (výtvarných, hudobných, hudobno-pohybových, dramatických telovýchovných, pohybových a športových). Dôraz je kladený najmä na utváranie rovnosti príležitostí vo výchove a vzdelávaní, na prekonávanie priestorových, informačných, jazykových, zdravotných, sociálnych alebo kultúrnych bariér. 

            ODBORNÉ PREDMETY, ktoré žiak počas štúdia absolvuje:

            pedagogika, psychológia, špeciálna pedagogika, sociálna pedagogika,metodika edukačných činností, biológia a starostlivosť o zdravie, sociológia, hudobná výchova, výtvarná výchova, tvorivá dramatika, aplikovaná informatika, sociálno-psychologický výcvik, odborná prax.

            ODBORNÁ PRAX v študijnom odbore pedagogický asistent:

            V rámci vzdelávania žiakov vo všetkých študijných odboroch, ktoré škola ponúka pre žiakov 9. ročníka základných škôl, má škola veľmi kvalitne a efektívne prepracovanú odbornú prax, ktorá je nevyhnutnou súčasťou odborného vzdelávania a je plne prepojená na potreby budúcich potenciálnych zamestnávateľov absolventov školy. Spolupráca s organizáciami a inštitúciami, ktoré každoročne umožňujú našim žiakom absolvovanie odbornej praxe, je na vysokej úrovni.

            Činnosť žiakov v rámci odbornej praxe je zameraná na pomoc deťom a žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia.

             

    • Kontakty

      • Stredná odborná škola pedagogická, Ul. F. Engelsa 3, Levice
      • 036/ 6 312 395 - sekretariát riaditeľky školy 036/ 6 312 043 - riaditeľka školy riaditelka@sospglevice.sk služobný mobil riaditeľky školy: 0917 960 132 036/6 312 395 - zástupkyňa riaditeľky školy zastupkyna@sospglevice.sk
      • Ul. F. Engelsa 3 934 29 LEVICE Slovakia
      • 000162795
      • 2021171603
      • 036 / 6317 954 ekonomka@sospglevice.sk
      • 036 / 62 237 11 jedalen@sospglevice.sk
      • 036 / 62 233 64 uctovne@sospglevice.sk
    • Prihlásenie