• Všeobecné informácie

• Zloženie

• Základné legislatívne predpisy, ktoré sa týkajú maturitnej skúšky:

• Zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov

• Vyhláška č. 244/2022 Z. z. o strednej škole

Maturitná skúška v Slovenskej republike sa skladá z internej a externej časti.

Internú časť maturitnej skúšky tvoria písomná forma ústna forma. Z vybraných predmetov štát overuje úroveň vedomostí maturantov testami externej časti MS, ktorú organizačne zabezpečuje Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania. V stredných odborných školách sa maturuje aj z teoretickej a praktickej časti odbornej zložky​

Katalóg cieľových požiadaviek na vedomosti a zručnosti maturantov z jednotlivých predmetov maturitnej skúšky je zverejnený na stránke Štátneho pedagogického ústavu.

Externá časť maturitnej skúšky (EČ)

SLOVENSKÝ JAZYK A LITERATÚRA

Externú časť maturitnej skúšky tvorí centrálne vypracovaný písomný test. Test sa skladá len z úloh s výberom odpovede a z úloh s krátkou odpoveďou. Externá časť maturitnej skúšky sa vo všetkých stredných školách zadáva v rovnakom čase, vykonáva sa pod externým dozorom a vyhodnocuje sa externe.

Slovenský jazyk a literatúra - 100 minútový test (40 úloh s výberom odpovede, 24 úloh s krátkou odpoveďou).

ANGLICKÝ JAZYK

Externú časť maturitnej skúšky z cudzieho jazyka tvorí centrálne vypracovaný písomný test. Test overuje komunikačné kompetencie na úrovni B1 alebo B2 referenčného rámca v častiach počúvanie s porozumením, čítanie s porozumením a použitie gramatiky a lexiky. Test obsahuje úlohy s výberom odpovede a úlohy s krátkou odpoveďou. Externá časť maturitnej skúšky sa vo všetkých stredných školách zadáva v rovnakom čase, vykonáva sa pod externým dozorom a vyhodnocuje sa externe.

Anglický jazyk - 120 minútový test (úroveň B2; 46 úloh s výberom odpovede, 34 úloh s krátkou odpoveďou) alebo 100 minútový test (úroveň B1; 36 úloh s výberom odpovede, 24 úloh s krátkou odpoveďou). Skúška má tri časti - čítanie s porozumením, gramatika a lexika a počúvanie s porozumením.

Písomná forma internej časti  (PFIČ)

SLOVENSKÝ JAZYK A LITERATÚRA

Písomnou formou internej časti maturitnej skúšky sú centrálne pripravené súbory štyroch tém alebo východiskové texty a určené žánrové formy. Žiak si vyberie a vypracuje iba jednu tému. Žiak má preukázať komplexnosť ovládania spisovného jazyka, mieru tvorivosti v písomnom prejave a celkovú vzdelanosť a kultúrnosť v miere vychádzajúcej z cieľových požiadaviek. Písomná forma internej časti maturitnej skúšky sa vo všetkých stredných školách zadáva v rovnakom čase, vykonáva sa pod externým dozorom a vyhodnocuje sa interne na základe centrálnych pokynov.

ANGLICKÝ JAZYK

Písomnou formou internej časti maturitnej skúšky je vypracovanie štruktúrovaného centrálneho zadania v určenej žánrovej forme. Písomná forma internej časti maturitnej skúšky sa zadáva vo všetkých stredných školách v rovnakom čase, vykonáva sa pod externým dozorom a vyhodnocuje sa interne na základe centrálnych pokynov.

Ústna forma internej časti (ÚFIČ)

Tvorí ju ústna odpoveď žiaka pred predmetovou maturitnou komisiou, pričom si žiak žrebuje jedno zo schválených maturitných zadaní, v predmete teoretická časť odbornej zložky maturitnej skúšky si žiak žrebuje jednu zo schválených tém. Ústna odpoveď je verejná.

Praktická časť odbornej zložky maturitnej skúšky (PČOZ)

Je súčasťou maturitnej skúšky na stredných odborných školách. Môže sa vykonať jednou z nasledovných foriem:

• praktická realizácia a predvedenie komplexnej úlohy

• obhajoba vlastného projektu

• realizácia a obhajoba experimentu

• obhajoba úspešných súťažných prác

• predvedenie umeleckého výkonu