• Základné informácie k maturitnej skúške

• Všeobecné informácie o maturitnej skúške

Pomaturitné štúdium kvalifikačné:

• žiaci získavajú odbornú kvalifikáciu v inom odbore vzdelania, než v ktorom už vykonali maturitnú skúšku;
          • štúdium sa ukončuje odbornou zložkou maturitnej skúšky, ktorá nebola súčasťou predtým vykonanej maturitnej skúšky.

Cieľom odbornej zložky maturitnej skúšky je overenie vedomostí a zručností v rozsahu učiva odborných vyučovacích predmetov určených vzdelávacími štandardmi.

Odborná zložka maturitnej skúšky sa člení na

• teoretickú časť odbornej zložky maturitnej skúšky a
          • praktickú časť odbornej zložky maturitnej skúšky.

Teoretická časť odbornej zložky maturitnej skúšky

Tvorí ju ústna odpoveď žiaka pred predmetovou maturitnou komisiou. Žiak si žrebuje jednu zo schválených tém v predmete teoretická časť odbornej zložky maturitnej skúšky. Ústna odpoveď je verejná. Teoretická časť odbornej zložky sa hodnotí známkou.

Praktická časť odbornej zložky maturitnej skúšky

Je súčasťou maturitnej skúšky na stredných odborných školách. V pomaturitnom kvalifikačnom štúdiu sa realizuje formou praktickej realizácie a predvedením komplexnej úlohy. Praktická časť odbornej zložky sa hodnotí známkou.