• ERASMUS +

• LEONARDO DA VINCI - Mobilita IVP v školskom roku 2013/2014

• Odborná prax žiakov Pedagogickej a sociálnej akadémie v Leviciach v Londýne

Všetko sa to začalo ako veľká rozprávka. Už na konci školského roku 2012/2013 vedelo dvanásť žiačok z Pedagogickej a sociálnej akadémie v Leviciach, že ich prax v 4. ročníku bude tak trošku odlišná. Tieto študentky dostali možnosť zúčastniť sa mobilitného projektu: „Odbornou praxou k efektívnejšej príprave žiaka na budúcu profesiu". Všetci účastníci projektu, žiačky študijných  odborov učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo, sociálno-výchovný pracovník, pedagogické lýceum a animátor voľného času, sme najskôr absolvovali jazykovú a kultúrnu prípravu v škole, kde sme si rozšírili odbornú slovnú zásobu, zlepšili sme si svoje komunikačné kompetencie, dozvedeli sme sa množstvo informácií o Londýne, Británii a pripravili sme sa na efektívnu prácu na miestach našej praxe.

Dňa 3. novembra 2013 sa v skorých ranných hodinách celá naša skupinka dopravila  na letisko v Budapešti, odkiaľ sme leteli do Londýna. Tam nás už čakali naše hosťujúce rodiny. Bolo to veľmi zaujímavé, pretože za pár hodín sme sa ocitli na úplne neznámom mieste. Ale po niekoľkých minútach prvotný šok opadol, a my sme už „spíkovali“ jedna radosť. Ešte v prvú nedeľu sme sa vybrali do Covent Garden, ktorá už vtedy dýchala silnou vianočnou atmosférou.

Na to, aby sme sa vedeli samostatne dopravovať domov a na miesta praxe bolo potrebné naučiť sa cestovať po Londýne. Nič jednoduchšie ako mapu londýnskeho metra ste určite nevideli. A cesta v typickom červenom double-deckeri je na nezaplatenie, hlavne ak sa na cestu dívate z horného poschodia.

Táto stáž nám však poskytla niečo dôležitejšie ako cestovanie, spoznávanie a zdokonaľovanie sa v jazyku, a síce prax v zariadeniach, v ktorých sme mohli uplatniť naše vedomosti zo školy. Na praxové miesta sme boli rozdelené podľa našich študijných odborov, teda do materských škôl, domovov dôchodcov, kde niektoré z nás pracovali ako animátorky voľného času, charitatívnych komunitných inštitúcií, ktoré sa zaoberajú prácou s prisťahovalcami, nezamestnanými, ale aj do centier pracujúcich s postihnutými ľuďmi. Mohli sme porovnať naše podmienky a prístupy s tými v Anglicku. Myslím, že každej z nás táto skúsenosť priniesla nové odborné znalosti, zručnosti a poznatky, ktoré vieme využiť vo svojej budúcej odbornej praxi, pri našich maturitných výstupoch a snáď aj v ďalšom vzdelávaní na vysokých školách. To, že sme každodenne používali angličtinu nielen na mieste praxe, ale aj u domácich, nám určite pomohlo zdokonaliť sa v tomto jazyku.

Cez víkend nám pani profesorky pripravili veľmi bohatý program. Počas tohto maratónu sme si stihli pozrieť známe pamiatky ako London Eye, Tower of London, Buckingham Palace, Wesminster Abbey, Westminster Cathedral či umelecké diela a pamiatky v Britskom múzeu, Britskej národnej galérii a Tate Modern. Samozrejme, zostal nám čas aj na „shopping“ na jednej z najznámejších nákupných ulíc v Londýne, na Oxford Street.

Avšak štrnásť dní našej mobility sa veľmi rýchlo míňalo,  mnohé sme si ani neuvedomili a už sme  sedeli v minibuse, ktorý nás viezol na letisko Luton, kde väčšina z nás s vystrašenými očami sledovala dvíhajúce sa čísla hmotnosti preplnenej batožiny. Typické anglické počasie sa nezaprelo a rozlúčilo sa s nami mäkučkou hmlou, ktorá nás vyprevadila z britských ostrovov späť na Slovensko.

Eva Tóthová a Adriana Bukaiová

Tento projekt bol financovaný s podporou Európskej Komisie.

Táto publikácia (dokument) reprezentuje výlučne názor autora a Komisia nezodpovedá za akékoľvek použitie informácií obsiahnutých v tejto publikácii (dokumente).