Charakteristika študijného odboru
Profil študijného odboru a absolventa
Uplatnenie absolventov študijného odboru učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo :
Absolventi v študijnom odbore učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo sú kvalifikovaní zamestnaci so širokým odborným profilom, schopní samostatne vykonávať odborné činnosti v predprimárnej výchove (materské školy) a vo výchove a vzdelávaní mimo vyučovania (školské kluby základných škôl). V rámci štúdia prešli kvalitnou prípravou na toto povolanie. Veľmi dobrú kvalitu našich absolventov potvrdzuje aj trh práce. Naša výchova stojí na vyše 140 ročnej učiteľkej tradícii našej školy a kvalifikovanom pedagogickom zbore, za kvalitu edukácie ručíme.
Dopyt rodičov po umiestnení detí do materských škôl neustále stúpa. Vzhľadom na dotáciu ministerstva školstva na rozšírenie a udržanie kapacít materských škôl formou prístavby, výstavby či rekonštrukcie postupne vznikajú v škôlkach na Slovensku nové triedy a vytvárajú sa tak priestory na prijatie zhruba 1500 detí a zamestnanie 130 učiteliek. Záujmom štátu je podporovať rozširovanie kapacít materských škôl až do roku 2020 podľa požiadaviek jednotlivých krajov tak, aby minimálne 95% detí vo veku 4 a 5 rokov mohlo navštevovať štátnu materskú školu. Preto je možné očakávať, že pracovný trh aj v nasledujúcich rokoch bude potrebovať viac učiteliek materských škôl.
Praktická pripravenosť absolventa z hľadiska odbornej praxe:
Škola má vysoko kvalitne a efektívne prepracovanú odbornú prax, ktorá je plne prepojená na potreby budúcich zamestnávateľov. Spolupráca s organizáciami a inštitúciami, ktoré každoročne umožňujú našim žiakom absolvovanie odbornej praxe, je na vysokej úrovni. Žiaci daného študijného odboru vykonávajú odbornú prax pod priamym vedením zamestnancov na zmluvne dohodnutých pracoviskách a to v materských školách a školských kluboch pri základných školách.
Cieľom vyučovacieho predmetu odborná prax je poskytnúť žiakom súbor vedomostí, poznatkov a kompetencií pre budúce vykonávanie edukačnej činnosti v materskej škole a v školskom klube detí. Žiaci 3. ročníka vykonávajú odbornú prax v rozsahu 4 hodín týždenne v predškolských zariadeniach (v MŠ) formou náčuvu, t. j. sledujú prácu učiteľky v materskej škole a robia si záznamy. Po absolvovaní náčuvov žiaci samostatne vykonávajú výchovno-vzdelávaciu činnosť pod dohľadom cvičnej učiteľky a vedúcej praxe. Žiaci 4. ročníka vykonávajú odbornú prax v rozsahu 3 hodín týždenne v školských kluboch detí formou náčuvu, t. j. sledujú prácu vychovávateľky a robia si záznamy. Po absolvovaní náčuvov zo záujmových oblastí a ostatných edukačných aktivít žiaci samostatne vykonávajú výchovno-vzdelávaciu činnosť pod dohľadom cvičnej vychovávateľky a vedúcej praxe. Súčasťou predmetu odborná prax je výkon súvislej odbornej praxe. Odborná (súvislá) prax v odbore učiteľstvo pre MŠ a vychovávateľstvo vychádza už zo získaných základných teoretických poznatkov z pedagogiky a psychológii. V 1. ročníku žiaci vykonávajú odbornú (súvislú) prax v trvaní dvoch týždňov materských školách v mieste svojho bydliska. Sledujú prácu učiteliek a robia si poznámky. Majú možnosť napomáhať pri sebaobslužných činnostiach detí , oboznamujú sa s pedagogickou dokumentáciou materskej školy, plánom práce školy a ŠKVP pre príslušný školský rok. Rozborové hodiny sa neuskutočňujú. Žiaci nesmú sami vykonávať edukačné aktivity. V 2. ročníku odbornú súvislú prax vykonávajú v školskom klube detí pri základnej škole v mieste svojho bydliska v trvaní dvoch týždňov formou náčuvu, t.j. sledujú prácu vychovávateľky a robia si záznamy. Nesmú sami vykonávať edukačnú činnosť. Žiaci 3. ročníka vykonávajú odbornú súvislú prax v rozsahu 3 týždňov v materských školách a vo 4. ročníku v rozsahu 2 týždňov v školských kluboch detí formou samostatného vedenia edukačných aktivít a záujmových oblastí za stálej prítomnosti cvičných učiteliek a vychovávateliek. Každá edukačná aktivita aj záujmová oblasť je podrobená rozboru, ktorého úlohou je zhodnotenie edukačnej aktivity, záujmovej oblasti a odstraňovanie prípadných nedostatkov.
Odborná súvislá prax má stimulovať žiakov k cieľavedomosti , samostatnosti a tvorivosti. Majú získať prehľad o edukačnej práci v MŠ a ŠKD, s cieľom podporiť ich iniciatívu a angažovanosť. Uprednostňujú sa také stratégie, ktoré podnietia žiakov pre aktivitu v procese edukácie .
PROFIL ABSOLVENTA ŠTUDIJNÉHO ODBORU učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo:
- Absolventi školského vzdelávacieho programu v študijnom odbore učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo sú kvalifikovaní zamestnanci so širokým odborným profilom, schopní samostatne vykonávať odborné činnosti v predprimárnej výchove a vo výchove a vzdelávaní mimo vyučovania, pre ktoré je podmienkou ukončené úplné stredné odborné vzdelanie.
- Náročnosť profesie v danej oblasti vyžaduje široký všeobecný rozhľad, rozsiahle odborné vedomosti a spôsobilosti a kladie vysoké nároky na osobnostný rozvoj. Absolventi poznajú základné pedagogické a psychologické zákonitosti svojho odboru a vedia ich prakticky využívať pri riešení odborných problémov. Vplývajú na formovanie osobnosti jedinca po stránke kognitívnej, sociálnej, emocionálnej a senzomotorickej, čo predpokladá ovládanie príslušných metód a metodík práce s rôznymi vekovými kategóriami.
- Rešpektujú ľudské práva a slobodu jednotlivcov i skupín a zodpovedne využívajú získané informácie. Uplatňujú špecifiká edukačnej práce a integrácie detí zdravotne, telesne, zmyslovo či duševne postihnutých.
- Odborná stredoškolská príprava je orientovaná tak, aby absolvent tohto typu strednej školy mohol ďalej pokračovať vo vysokoškolskom vzdelávaní na prvom a druhom stupni.
ODBORNÉ PREDMETY, ktoré žiak počas štúdia absolvuje:
pedagogika, psychológia, špeciálna pedagogika, biológia a starostlivosť o zdravie, metodika hudobnej výchovy, metodika výtvarnej výchovy, metodika telesnej výchovy, metodika literárnej a jazykovej výchovy, tvorivá dramatika, hra na hudobný nástroj (gitara, klavír, flauta), aplikovaná informatika, metodika edukačných aktivít, odborná prax, seminár z odbornej praxe.